Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru

we Wrocławiu

ul. Wittiga 10, 51-628 Wrocław, biuro@pamiecsybiru.wroclaw.pl, Konto: 59 1750 0012 0000 0000 3563 8587

ResponsiveVoice Text To SpeechResponsiveVoice used under Non-Commercial License

O nas

logo Stowarzyszenialogo Wrocławia

Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu jest zrzeszeniem osób, których misją i celem działania jest zachowanie i przekazywanie prawdy historycznej o ofiarach oraz miejscach martyrologii Polaków deportowanych na Syberię i do Kazachstanu. Działa od 2011 r.

Powstanie Stowarzyszenia, w oparciu o zalecenia ZG Związku Sybiraków, zainicjowali: Pani Zofia Helwing, pierwsza Honorowa Prezes Związku Sybiraków we Wrocławiu, i wiceprezes Pan Włodzimierz Kowalczyk. Świadomi konieczności zapewnienia w przyszłości kontynuacji działań realizowanych przez Związek Sybiraków, zachęcili młodszych przyjaciół do założenia stowarzyszenia.

Są wśród nas przedstawiciele m.in. administracji publicznej, nauczyciele, harcerze i sympatycy Sybiraków. Łączy nas chęć do społecznego działania, ukierunkowanego na ocalenie od zapomnienia i przekazywanie następnym pokoleniom prawdy historycznej o naszych Przodkach.

Patronaty dla naszych działań otrzymaliśmy od Prezydenta Wrocławia, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu. Udało się nam uczynić Izbę Pamięci przy Sanktuarium Golgoty Wschodu stałym miejscem niekonwencjonalnej i atrakcyjnej edukacji patriotycznej młodzieży oraz spotkań wrocławskich kombatantów. Razem z Oddziałem Związku Sybiraków we Wrocławiu zainicjowaliśmy proces nadania imienia Zesłańców Sybiru Szkole Podstawowej nr 71 we Wrocławiu, co uroczyście nastąpiło w kwietniu 2022 r. Na co dzień współpracujemy z jej Dyrekcją oraz gronem pedagogicznym.

Główne działania w zakresie realizacji programu edukacyjnego:

  • ORGANIZACJA LEKCJI „ŻYWEJ HISTORII”: Opracowanie materiałów i prowadzenie niekonwencjonalnej i atrakcyjnej edukacji patriotycznej w Sanktuarium Golgoty Wschodu, w ramach działalności Wystawy Golgota Wschodu. Zajęcia z udziałem Świadków Historii prowadzone są również w szkołach.
  • ORGANIZACJA MIĘDZYPOKOLENIOWYCH SPOTKAŃ Z UDZIALEM ŚWIADKÓW HISTORII: rocznicy I masowych Zsyłek na Sybir, Marszu Pamięci Golgoty Wschodu, Dnia Sybiraka. Uświetnianie wszystkich uroczystości kombatanckich, np. występy uczniów, wspólne składanie wieńców przy okazji uroczystości sybirackich.
  • ORGANIZACJA KONKURSÓW MIĘDZYSZKOLNYCH: Głównym celem wszystkich konkursów jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o losach Polaków w latach 1939-1956, wzmacnianie postaw patriotycznych i poczucia tożsamości narodowej, rozwijanie pasji badawczej i talentu twórczego dzieci i młodzieży oraz poszukiwanie prawdy historycznej. Szczególnie dumni jesteśmy z organizowanego pod Honorowym Patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Konkursu Recytatorskiego Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych,” który wszedł na stałe do kalendarza zawodów szkolnych, adresowanych do uczniów wszystkich szkół dolnośląskich.
  • DOKUMENTOWANIE LOSÓW ZESŁAŃCÓW SYBIRU: Projekt „Wrocławscy Sybiracy”, nagrania wideo, publikacje popularnonaukowe i literackie.
  • WSPÓŁPRACA Z INSTYTUCJAMI, ORGANIZACJAMI SYBIRACKIMI I KOMBATANCKIMI, ZHP I SZKOŁAMI: Wypracowanie wspólnych sposobów i zasad służących zachowaniu pamięci o Golgocie Wschodu. Wspieranie działań edukacyjno-wychowawczych. Wzajemna promocja działań. Udział uczniów i harcerzy w uroczystościach sybirackich.

Nasze działania wspierane są finansowo przez Gminę Wrocław: https://www.wroclaw.pl

Wrocław miasto spotkań - logo Gminy Wrocław